Stiglo nam je ljeto, a samim tim i vrijeme godišnjih odmora. Postavlja se pitanje trebate li ispomoć oko jednostavnijih poslova dok su vaši radnici na godišnjem? Znate li koja je najniža cijena sata za rad studenata i učenika? U nastavku bloga pročitajte više o radu učenika i studenata.
Sklapanje ugovora o obavljanju studentskog posla
Ugovor o sklapanju studentskog posla sklapa se prije obavljanja studentskog posla, između izvođača, posrednika (Studentski centar) i naručitelja posla te je uvjet za početak obavljanja studentskog posla. Ugovor se zaključuje za svaki mjesec posebno, a u iznimnim situacijama uz objašnjenje se može zaključiti na najduži period od 45 dana. Studenti mogu obavljati različite poslove:
- Fizičke (dostava, pakiranje, čišćenje, utovar robe i sl.)
- Uredske (fotokopiranje, računovodstveni poslovi i sl.)
- U trgovini (terenski predstavnik, slaganje robe, rad na blagajni i sl.)
- U ugostiteljstvu (priprema i posluživanje pića, rad na šanku i sl.)
- U proizvodnji (sudjelovanje u izradi proizvoda, pomoćni poslovi u proizvodnji i sl.)
- Druge poslove
Ovisno o vrsti posla koju obavlja student naknada za rad ne može biti niža od 5,25 eura po satu. Na linku možete vidjeti cjenik Studentskog servisa u Rijeci.
Smijete li zaposliti studenta nakon davanja poslovno-uvjetovanog otkaza radniku?
Ako ste nekom radniku dali poslovno uvjetovani otkaz ne smijete šest mjeseci od dana dostave odluke o otkazu ugovora o radu za tu vrstu posla sa studentom sklopiti ugovor o obavljanju posla. To ste jedino u mogućnosti napraviti ako ste taj isti posao prvo ponudili radniku kojem ste otkazali ugovor, a on ne prihvati sklapanje ugovora o radu.
Ugovor o povremenom radu redovitog učenika
Ugovor o radu povremenom radu redovitog učenika sklapaju naručitelj posla i maloljetni redoviti učenik uz supotpis zakonskog zastupnika, a uz posredovanje sati ustanove.
Radno vrijeme učenika
Puno radno vrijeme maloljetnog redovnog učenika ne smije biti duže od 7 sati dnevno i 35 sati tjedno, a ako je isti navršio 15 godina života radno vrijeme može biti 8 sati dnevno i 40 sati tjedno. Maloljetni redoviti učenici ne smiju raditi u razdoblju između 20 sati uvečer i 6 sati ujutro. Učenici smiju raditi samo za vrijeme školskih praznika.
Na kojim poslovima ne smijete zaposliti maloljetnika?
- Osobito teškim i za zdravlje štetnim poslovima koji se obavljaju u skraćenom radnom vremenu ili im se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem
- Na poslovima koji su objektivno iznad njegovih fizičkih ili psiholoških sposobnosti
- Na poslovima koji uključuju štetno izlaganje agensima koji su otrovni, kancerogeni
- Na poslovima kod kojih postoji opasnost za život zbog izloženosti ekstremnim uvjetima (vruće, hladno)
- Na poslovima koji uključuju rad s bačvama, cisternama ili staklenkama koje sadrže kemijske agense
- Na poslovima koji se obavljaju u kockarnicama, disko klubovima i sl.
- Na drugim poslovima koji bi mogli ugroziti njegovo zdravlje
Može li učenik raditi u djelatnosti ugostiteljstva kao konobar ili u djelatnosti trgovine kao prodavač?
Učenik može raditi na svim poslovima za koje ispunjava uvjete nakon utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za rad. Međutim, kako učenik ne ispunjava uvjete za zanimanje konobar ili prodavač po posebnim propisima o ugostiteljstvu i trgovini, a iz razloga što nema odgovarajuću stručnu spremu ne može raditi kao konobar ili prodavač.
Kada učenik/student prestaje biti uzdržavani član?
Student/učenik je uzdržavano dijete ako mu oporezivi primici, primici na koje ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom ne prelaze 3.360,00 eura na godišnjoj razini. Ako student/učenik ostvari primitke veće od 3.360,00 eura ne može biti uzdržavano dijete. Roditelju koji je koristio osobni odbitak za dijete, a dijete je ostvarilo primitke veće od 3.360,00 eura Porezna uprava će izvršiti posebni postupak utvrđivanja poreza na dohodak. Uzdržavano dijete koje je ostvarilo oporezivi dohodak može koristiti osobni odbitak za sebe u PP.
Zapošljavanje učenika i studenata može vam donijeti brojne prednosti, uključujući energiju, entuzijazam, fleksibilnost, tehnološku pismenost i novi pogled na poslovanje. Ova praksa može unaprijediti efikasnost, smanjiti troškove i doprinijeti vašem razvoju. Ako nikad niste probali zaposliti učenike/studente možda je pravi trenutak da osnažite svoj tim s mladom radnom snagom , a u isto vrijeme mladima pružite mogućnost stjecanja novih znanja i vještina kako bi danas/sutra bili konkurentniji na tržištu rada. Sretno!