Stiglo nam je ljeto, a samim time i vrijeme godišnjih odmora. Znate li na koliko dana godišnjeg odmora imaju pravo radnici koji ne rade cijelu godinu i oni koji rade na nepuno radno vrijeme? Može li se radnik odreći prava na godišnji odmor te u kojim uvjetima je moguće isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor? U nastavku našeg bloga saznajte odgovore na ta i slična pitanja.
Trajanje godišnjeg odmora
Radnik za svaku kalendarsku godinu ima pravo na najmanje četiri tjedna plaćenog godišnjeg odmora. Maloljetni radnik (koji ima 15 i više godina te ga je zakonski zastupnik ovlastio za sklapanje ugovora o radu), osoba s invaliditetom i radnik koji radi na poslovima na kojima radnika nije moguće zaštititi od štetnih utjecaja imaju pravo koristiti godišnji odmor u trajanju od najmanje pet tjedana. Radnicima duže trajanje godišnjeg odmora može biti omogućeno:
- Pisanom odlukom
- Kolektivnim ugovorom
- Sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca
- Pravilnikom o radu
- Ugovorom o radu
Uračunavaju li se dani plaćenog dopusta, blagdana i bolovanja u trajanje godišnjeg odmora?
Odredbom čl. 79. st. 2. Zakona o radu jasno je određeno da se u trajanje godišnjeg odmora ne uračunavaju:
- dani plaćenog dopusta.
- blagdani i neradni dani određeni zakonom
- razdoblje privremene nesposobnosti za rad (bolovanje)
Iznimno, u trajanje godišnjeg odmora uračunava se i dan blagdana ili neradni dan određen zakonom ako bi radnik prema rasporedu radnog vremena trebao raditi toga dana, a koristi godišnji odmor na vlastiti (pisani ili usmeni) zahtjev. Međutim, ako bi radnik prema rasporedu trebao raditi u nedjelju ili na dan blagdana, ali koristi godišnji odmor prema rasporedu koji utvrđuje poslodavac ili po odluci poslodavca, ti dani se ne uračunavaju u godišnji odmor.
Što ako radnik kojem prestaje radni odnos nije iskoristio godišnji odmor do kraja?
U skladu s čl. 82. Zakona o radu, poslodavac je dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor radniku kojem prestaje radni odnos, a koji nije iskoristio pravo na godišnji odmor. Ova naknada određuje se razmjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg odmora koji radniku pripada.
Kako se računa razmjerni broj dana godišnjeg odmora?
Broj dana razmjernoga godišnjeg odmora koji radniku pripada računa se tako da se broj mjeseci koje je radnik odradio u tekućoj godini kod poslodavca podijeli s brojem mjeseci u godini te dobiveni broj pomnoži s minimalnim brojem dana godišnjeg odmora koji pripada radniku prema ZR-u, ugovoru o radu, pravilniku o radu ili kolektivnom ugovorom. Pritom je bitno voditi računa o tome da se najmanje polovina dana godišnjeg odmora zaokružuje na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovina mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec. Primjerice, radniku prestaje radni odnos 17. lipnja te u skladu s ugovorom o radu ima pravo na 20 dana punog godišnjeg odmora. S obzirom na to da radniku prestaje radni odnos u polovini mjeseca, polovina mjeseca se zaokružuje na cijeli mjesec. Iz toga proizlazi da radnik ima pravo na 6/12 punog godišnjeg odmora. Broj mjeseci koje je radnik proveo u radnom odnosu u kalendarskoj godini u kojoj mu prestaje radni odnos (6) dijeli se s brojem mjeseci u godini (12) te se dobiveni broj pomnoži s minimalnim brojem dana godišnjeg odmora koji pripada radniku (20), što iznosi 10 dana.
Može li se radnik odreći prava na godišnji odmor i tražiti od poslodavca isplatu naknade na neiskorišteni godišnji odmor?
Odredbom čl. 80. ZR-a predviđeno je da sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor koji bi sklopili radnik i poslodavac ne bi bio valjan. Ništetna bi bila i jednostrana, pisana ili usmena, izjava radnika kojom bi se odrekao svog prava na godišnji odmor.
Poslodavac i radnik ne mogu se dogovoriti da radnik umjesto korištenja godišnjeg odmora primi novčanu naknadu za godišnji odmor. Takav bi dogovor bio ništetan. Poslodavac je dužan osigurati da radnik iskoristi svoje pravo na godišnji odmor u skladu s odredbama Zakona o radu te je obvezan uputiti radnika na korištenje godišnjeg odmora.
Mora li radnik dio godišnjeg koristiti u neprekidnom trajanju od dva tjedna?
Ako su se poslodavac i radnik dogovorili (bilo usmeno, bilo pisano), radnik može tijekom kalendarske godine u kojoj je stekao pravo na godišnji odmor iskoristiti taj odmor u dijelovima. Radnik može iskoristiti i manje od dva tjedna godišnjeg odmora u komadu ako se tako dogovorio sa svojim poslodavcem.
Imaju li radnici koji su sklopili ugovor na nepuno radno vrijeme pravo na godišnji odmor i u kojem trajanju?
Svaki radnik, neovisno o tome radi li u punom ili nepunom radnom vremenu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna za svaku kalendarsku godinu (osim ako kolektivni ugovor, pravilnik o radu ili ugovor o radu ne propisuju dulji godišnji odmor).
Omogućavanje kvalitetnih godišnjih odmora nije samo obveza nego i prilika za izgradnju izvrsne radne atmosfere. Sretni i odmorni zaposlenici su produktivniji, kreativniji i manje podložni stresu, što direktno utječe na poboljšanje performansi i postizanje poslovnih ciljeva. Kao poslodavac koji brine o godišnjim odmorima svojih zaposlenika ne samo da ćete privući talentirane radnike, već ćete i povećati lojalnost među postojećim radnicima.